Kategorie

Wybuch gazu w warszawskiej Rotundzie


Była godzina 12.37, kiedy centrum Warszawy wstrząsnął olbrzymi huk. W jednej chwili gmach PKO, znajdujacy się u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich, zapadł się, a w miejscu, w którym stał, utworzył się głęboki lej. Przyczyną katastrofy była awaria jednego z zaworów podziemnej instalacji gazowej. Do tragedii przyczyniła się także niska temperatura i obfite opady śniegu zimą 1979 roku. Gaz nie mógł wydostać się na powierzchnię przez zalegający śnieg, a mróz spowodował skroplenie się substancji zapachowej, która w takich przypadkach ostrzega o niebezpieczeństwie. Bezwonny gaz przeniknął kanałami telekomunikacyjnymi do Rotundy i spowodował wybuch. W katastrofie zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Był to największy masowy wypadek w powojennej historii Warszawy.

Nie wszyscy wierzyli, że przyczyną eksplozji była awaria instalacji. Szerzyły się rozmaite plotki o malwersacjach finansowych władzy i chęci ich ukrycia. Niektórzy twierdzili, że wybuch był dziełem podziemnej organizacji antysocjalistycznej.

Rotundę bardzo szybko odbudowano. Została otwarta na nowo pod koniec października 1979.

JB

Fotografia: rotunda PKO po wybuchu, Wikimedia Commons, domena publiczna.


O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.POLECAMY TAKŻE: