greckie zabytki w zagranicznych muzeach

Dzieła sztuki starożytnej Grecji w zagranicznych muzeach

Sztuka starożytnej Grecji zawsze stanowiła źródło fascynacji i inspiracji dla wielu pokoleń. Jej piękno, głęboka symbolika i techniczna doskonałość przetrwały wieki, przyciągając uwagę badaczy i miłośników sztuki. Wiele z tych niezwykłych dzieł, choć początkowo stworzonych na ziemiach hellenistycznych, dziś ozdabia muzea na całym świecie. Wśród nich znajduje się kilka szczególnie fascynujących zabytków, które spoczywają poza granicami Grecji. Zapraszamy do odkrycia tych arcydzieł i zanurzenia się w pięknie starożytnej sztuki.

 

  1. Marmury Partenonu w Muzeum Brytyjskim: Marmury Partenonu stanowią jedno z najbardziej ikonicznych dzieł sztuki starożytnej Grecji. Odkryte na obszarze Partenonu, obecnie znajdują się w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Ich obecność poza Grecją wciąż budzi kontrowersje i stawia pytania o etykę przechowywania dziedzictwa kulturowego poza jego miejscem pochodzenia.

    fot. domena publiczna
     

  2. Wenus z Milo w Luwrze: Rzeźba przedstawiająca boginię miłości, Wenus z Milo, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki greckiej. Jej brakujące ramiona sprawiają, że pozostaje tajemnicą, a dyskusje na temat tożsamości przedstawianej postaci nadal trwają. Elegancko prezentuje się w Luwrze, przyciągając uwagę odwiedzających z całego świata.

    Źródło: Bradley N. Weber/Wikimedia Commons/ CC BY 2.0
     

  3. Meidias Hydria w British Museum: W Muzeum Brytyjskim możemy podziwiać Meidias Hydria, wazon grecki z kolekcji zakupionej przez Sir Williama Hamiltona. Jego ilustracje przedstawiają porwanie córek Leukipposa, tworząc fascynujący obraz mitologii greckiej.

    Źródło: Muzeum Brytyjskie/ CC BY-NC-SA 4.0
     

  4. Dyskobol w Luwrze: Reprodukcja zaginionego oryginału Dyskobola w Luwrze przypomina nam o roli sportu w starożytnej Grecji. Wykreowany przez Naucydesa, sportowiec chwytający dysk jest fascynującym przykładem rzeźby z IV wieku p.n.e.

    Źródło: Wikimedia Commons/domena publiczna
     

  5. Nike z Samotraki w Luwrze: Skrzydlate Zwycięstwo Samotraki, zwane również Nike z Samotraki, to rzeźba uważana za jedno z największych arcydzieł sztuki starożytnej. Odkryta na wyspie Samotraka, choć oryginał zaginął, jej wierna replika w Luwrze wzbudza w oglądających zachwyt.

    Źródło: Lyokoï88 /Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0
     

  6. Amfora z Achillesem i Ajaksem w Luwrze: Amfora przypisywana Exekiasowi to wyjątkowe dzieło, ukazujące Achillesa i Ajaksa w nietypowej sytuacji, grających w kości. Napisy na amforze dodają unikalnego charakteru temu arcydziełu sztuki greckiej.

    Źródło: Wikimedia Commons/domena publiczna
     

  7. Odpoczywający Satyr w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie: Odpoczywający Satyr, przypisywany Praksytelesowi, to kolejna ikona sztuki greckiej, eksponowana w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Postać przedstawiająca męskiego towarzysza Dionizosa podczas chwili relaksu jest jednym z wielu satyrów obecnych w greckiej sztuce.

    Źródło: Wikimedia Commons/domena publiczna
     

  8. Cleveland Apollo w Nowym Jorku: Cleveland Apollo, znany także jako Pogromca Pytonów, to rzadkie dzieło sztuki greckiej z brązu. Jego autorstwo jest przedmiotem zaciekłych dyskusji, a rozmowy na temat jego ewentualnego powrotu do Grecji nadal trwają. Ten młodzieńczy Apollo zdobi dzisiaj Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

    źródło: Wikimedia Commons/domena publiczna
     

  9. Wapień Heraklesa w Metropolitan Museum w Nowym Jorku: Posąg Heraklesa z Cypru, wykonany z wapienia i datowany na VI wiek p.n.e., stanowi istotny przykład rzeźby archaicznej. Pomimo renowacji, figura ta przypomina o umiejętnościach rzeźbiarskich cypryjskich artystów i ich roli w kształtowaniu sztuki greckiej.

    Źródło: Metropolitan Museum of Art/domena publiczna

 

Przedstawionych dziewięć wspaniałych dzieł sztuki starożytnej Grecji, odnalezionych w zagranicznych muzeach, stanowi nie tylko niezwykłe arcydzieła artystyczne, ale także pomost między przeszłością a teraźniejszością. Ich obecność poza granicami Hellady stawia pytania o etykę i konsekwencje przechowywania dziedzictwa kulturowego. Wędrując po tych muzealnych skarbach, odkrywamy piękno, mitologię i historię starożytnej Grecji, które wciąż zdolne są zachwycać i inspirować.

 

źródło: GreekReporter


Komentarz jako:

Komentarz (0)