skarb bydgoski

Skarb Bydgoski

W dniu 2 stycznia 2018 r. rozpoczęły się badania archeologiczne w Bydgoskiej Katedrze pod kierunkiem wybitnego archeologa, Roberta Grochowskiego. To właśnie w trakcie tych badań, 1,5 metra od południowej ściany prezbiterium, na wysokości drzwi zakrystii, archeolodzy natrafili na jedno z najbardziej fascynujących odkryć w historii archeologii w Polsce.

fot. Skarb bydgoski; Muzeum w Bydgoszczy

 

Skarb, który został ukryty pod posadzką, złożony z około 200 wyrobów, w tym licznych złotych i zdobionych kamieniami szlachetnymi. Niemniej jednak, najbardziej imponującym elementem tego skarbu okazało się  486 złotych monet, datowanych od przełomu XV/XVI w. do roku 1652. Pierwsze przypuszczenia wskazywały, że skarb ten może mieć związek z okresem potopu szwedzkiego.

fot. Skarb bydgoski; Muzeum w Bydgoszczy

 

Początkowo skarb był schowany w drewnianej skrzyni, z której niestety przetrwały tylko metalowe okucia. W kolekcji monet dominują dukaty bite w mennicach Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich od 1595 do 1652 r. Ponadto, wśród monet znajdują się dukaty emitowane przez różnych władców, w tym austriackich, węgierskich, szwedzkich, a także przez miasta niemieckie, Gdańsk i Bazyleę.

fot. Skarb bydgoski; Muzeum w Bydgoszczy

 

Niezwykłość skarbu objawia się także w bogactwie wyrobów złotniczych, głównie związanych z odzieżą. Srebrne i złocone guzy, złote pontaliki, haftki, klamry pasów, a także ozdobne aplikacje naszywane na odzież, to tylko niektóre z elementów skarbu. Dodatkowo, znaleziono grawerowane złote obrączki, pierścienie, łańcuszek ze złota, a także kilka srebrnych przedmiotów, takich jak medaliony, krzyżyki czy figurki sakralne. Wiele z tych wyrobów zdobionych jest emalią i kamieniami.

Skarb bydgoski uważany jest za wyjątkowe odkrycie na skalę krajową i istotne w kontekście europejskim. Od 13 lutego 2018 r. jest eksponowany na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, będącym oddziałem bydgoskiego Muzeum Okręgowego.

 

zdjęcie główne: Qkiel; Wikipedia; CC BY-SA 4.0


Komentarz jako:

Komentarz (0)