lidia zlote statery

Złote Statery z Lidii: Początki monetarnego świata

 

Starożytna Lidia, królestwo zlokalizowane w Anatolii, wyróżnia się nie tylko jako miejsce narodzin króla Krezusa czy świątyni Artemidy, ale także jako kolebka pierwszych monet na świecie. Początkowo niewiele więcej niż kawałki metalu z podstawowymi stemplami, lidyjskie monety szybko przekształciły się w piękne dzieła sztuki, przedstawiające postacie z mitologii greckiej.

fot. Stater 561-546 p.n.e..; autor: Classical Numismatic Group, Inc. http://ww.cngcoins.com; Wikipedia; CC BY-SA 2.5 Deed

 

Rewolucja Monetarna w Lidii

Monety, stworzone jako środek uwierzytelniania płatności, stanowiły radykalną zmianę w rozwoju społeczeństwa już w VI wieku p.n.e. Właśnie w Lidii, związanej ze starożytną Grecją, pojawiły się złote statery, stając się pierwszymi oficjalnie emitowanymi monetami na świecie.

Imperium Lidyjskie, pod panowaniem króla Alyattesa i jego syna Krezusa, kwitło przez wiele lat, a złote statery stały się oficjalną walutą tego potężnego kraju. Historycy numizmatyki zgadzają się co do tego, że stater lidyjski był pierwszą monetą oficjalnie wyemitowaną przez rząd, stając się wzorem dla późniejszych systemów monetarnych na całym świecie.

fot. Stater Lidia; autor: O. Mustafin, Wikipedia; domena publiczna

 

Choć złote statery z Lidii sprawiały wrażenie wykonanych z czystego złota, w rzeczywistości składały się z elektrum – błyszczącego stopu złota i srebra, występującego naturalnie. Mieszanka ta, zawierająca około 55% złota, 45% srebra i niewielką ilość miedzi, nadawała monetom trwałość i spektakularny złoty blask. Rzeka Pactolus, bogata w elektrum, dostarczała surowców do produkcji tych unikatowych monet.

Lidyjczycy, żyjący na skrzyżowaniu narodów w Azji Mniejszej, cieszyli się zasłużoną reputacją ośrodka handlowego. Ich złote statery, ozdobione symbolami miasta, stały się nie tylko środkiem płatniczym, lecz także wyrazem kultury i sztuki.

Król Krezus odegrał kluczową rolę w rozwoju monetarnym, wprowadzając standard wartości dwóch metali szlachetnych. Kurs wymiany dziesięciu srebrnych staterów na jeden złoty stater wskazywał na staranność, z jaką Krezus dążył do stworzenia powszechnie akceptowanej waluty.

fot. Stater VI w. p.n.e.; autor: Classical Numismatic Group, Inc. http://ww.cngcoins.com; Wikipedia; CC BY-SA 2.5 Deed

 

Imperium Lidyjskie, przywiązując dużą wagę do handlu, nadało kupcom specjalny status społeczny. Lidiańscy kupcy, zwani "agoraios", zajmowali wyższą pozycję społeczną, co świadczy o znaczeniu handlu w tamtym społeczeństwie.

Mimo upadku Lidii pod panowaniem perskim, złote i srebrne statery nadal cieszyły się uznaniem. Nawet po podbiciu przez Persów, monety te utrzymały swoją popularność, a wielu historyków uważa, że perscy władcy Anatolii nadal używali tych samych stempli do produkcji monet.

Złote statery z Lidii nie tylko ustanowiły pierwszy oficjalny system monetarny, ale także wpłynęły na rozwój handlu i gospodarki. Ich artystyczna wartość, trwałość i standard wartości dwóch metali szlachetnych uczyniły je pionierami w świecie monetarnym. Dziedzictwo Lidii jako kolebki pierwszych monet ciągle inspiruje badaczy historii i numizmatyków, ukazując, jak jedno królestwo może mieć trwały wpływ na całą historię ludzkości.

 

fot. Lidyjskie złote statery. Źródło: Mark Cartwright/CC4-1

na podstawie: GreekReporter.comLidyjskie złote statery.


Komentarz jako:

Komentarz (0)