big_1

Robert. Winkler

Browar Korona w Będzinie

Na terenie Zagłębia działały w różnych latach cztery browary. Były to dwa browary w Będzinie, browar Grodźcu oraz browar w Sosnowcu.
Dziś opiszę Państwu historię jednego z browarów w Będzinie

Browar Korona / następnie browar Zamkowy / został założony w jednej z dzielnic Będzina Gzichowie jego założycielami byli bracia Wolf i Berka Herzinger i mialo to miejsce w 1886 roku, choć w niektórych dokumentach można spotkać że za datę założenia browaru przyjmuje się 1889 lub 1890 rok.
Wówczas jego pełna nazwa brzmiała Browar Parowy Braci Herziger Bendzin.

Od czasu powstania browar produkował piwo Kulmbachskie i Pilzneńskie a swą produkcją zakład wykraczał poza obszar Zagłębia, co potwierdza zdobycie w Paryżu w 1904 roku złotego medalu na wystawie za piwo Słodowe. Browar ten, był dość dużym zakładem produkował ok. 96 tys. wiader i zatrudniał 21 osób i nalał on do grupy 25 największych browarów w kraju.

W 1914 r. nastąpiła zmiana nazwy browaru a to za sprawą nowych jego właścicieli którymi to stali się: I. L. Abramson, J. Rosenblum i S. Rosenblum, i od tegoż to roku, aż do wybuchu II wojny światowej -browar funkcjonował już pod nazwą Browar Parowy i Fabryka Słodu "Korona" w Będzinie. W 1930 r. browar produkował 25 tys. hektolitrów piwa rocznie i posiadał wiele składów zlokalizowanych nie tylko na terenie zagłębia lecz również w Bielsku, Wadowicach, Królewskiej Hucie, Krakowie, Katowicach, Mysłowicach, Rydułtowach i Tarnowskich Górach.

W czasie okupacji hitlerowskiej browar został zmodernizowany uzyskując znaczną ilość nowych urządzeń oraz przyjęto do niego nowych pracowników z zamkniętego wówczas browaru w Grodzcu. W latach okupacji, produkcja utrzymała się na zbliżonym do czasów przedwojennych poziomie, zmieniła się tylko nazwa browaru-i brzmiała: Brauerei Krone Bendzin O/S / czyli: Browar Korona Będzin Górny Śląsk / a w późniejszych latach okupacji nazwę tą zastąpiono nazwą Bendsburg O/S / czyli: Będzin Górny Śląsk /

Zaraz po zakończeniu wojny, w 1946 roku browar nadal pod nazwą „Korona” wszedł w skład Śląsko-Dąbrowskiego Zjednoczenia Browarów, a następnie do 1950 roku podlegał on Państwowemu Zjednoczeniu Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu. Nastąpiła również zmiana nazwy browaruoraz jego znaku firmowego z „Korona” która to w latach PRL-u niekorzystnie się kojarzyła na nazwę Browar Zamkowy w Będzinie. Znakiem firmowym zakładu stał się zaś wizerunek ruin średniowiecznego zamku będzińskiego. W latach 1951-1967 browar wchodził w skład Będzińskich Zakładów Piwowarsko-Słodowych, w 1967-1975 Tyskich Zakładów Piwowarskich, a od 1975 do jego likwidacji podlegał Zakładom Piwowarskim w Zabrzu.

Podczas całej swojej działalności browar miał swój rynek zbytu w środkowej części województwa katowickiego oraz północno-zachodniej części województwa krakowskiego, produkował on piwa ekstraktywności 9° i 12° oraz ciemne 11°, zaś od lat 60. produkował jedynie piwo jasne o zawartości ekstraktu 12°. Browarze przeprowadzano remontu w latach 1955-1965 wymieniono kadzie i kufy na stalowe urządzenia a w latach 1966-1967 zainstalowano tam nowe urządzenia chłodnicze lecz ni zmieniło to faktu iż browar zamknięto z powodu tak i wyeksploatowania maszyn jak i zostało spowodowane faktem jego położenia w centrum miasta. W grę wchodziły trudności transportowe jak i względy ochrony środowiska gdyż browar posiadał własną kotłownie ale też konkurencja ze strony browarów Tychy i Zabrze.

Dziś po likwidacji browaru w 1978 roku nie zostało prawie nic, większość budynków wyburzono / został jedynie budynek administracyjny oraz garaże browaru / planowano wprawdzie na tym terenie budowę hotelu, lecz jak do tej pory jej nie zaczęto. Wśród kolekcjonerów zachowały się jedynie pamiątki z działalności browaru w formie etykiet, butelek czy reklam.

Robert. Winkler. tel.0-501-985-369 e-mail: winczer@wp.pl







POLECAMY TAKŻE:





[removed][removed]

Komentarz jako:

Komentarz (0)