Browar w Radkowie

Browar w Radkowie

Browar w Radkowie, założony w 1878 roku przez A. Nitsche, stanowił ważny element lokalnej historii piwowarskiej, ewoluując przez wiele lat pod różnymi nazwami i właścicielami. Zanurzmy się w historię tego browaru, który kiedyś był integralną częścią społeczności Radkowa.

Początki i Rozwój Browaru

Historia browaru rozpoczęła się w 1878 roku od założyciela A. Nitsche. Jednak prawdziwy rozwój nastąpił, gdy w 1889 roku zakład przeszedł w ręce syna założyciela, Carla Nitsche. W 1905 roku browar przeszedł gruntowną modernizację, a nazwa zmieniła się na "Heuscheuer Brauerei". Browar był wówczas jednym z nowoczesnych zakładów, wykorzystując maszynę parową, instalację elektryczną i warzelnię od renomowanej firmy Weigelwerk z Nysy.

Ewolucja Nazw i Właścicieli

Kolejne lata przyniosły zmiany nazw i właścicieli, aż w 1925 roku browar przyjął nazwę "Heuscheuer-Brauerei GmbH", stając się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowymi właścicielami byli Richard Guder i Wilhelm Franke, a produkcję nadzorował mistrz piwowarski Maximilian Böhm.

W okresie międzywojennym browar rozwijał się, produkując rocznie 6 000 hl piwa i zatrudniając 12 pracowników. W 1933 roku Leonhard Waas przejął browar, a jego asortyment obejmował m.in. "Wünschelburger Pilsner" i "Heuscheuer Kulm". W czasie II wojny światowej zakład nie doznał zniszczeń i wznowił produkcję w 1946 roku.

Czasy Powojenne i Rozwój Technologiczny

Po wojnie, do 1962 roku, browar nie przeszedł większych inwestycji. Dopiero w latach 1962-1964 wprowadzono pewne ulepszenia technologiczne, zwiększając pojemność piwnicy leżakowej i fermentacyjnej. Pomimo braku układu chłodniczego, browar utrzymał efektywność, schładzając piwo lodem naturalnym.

W 1972 roku wprowadzono układ chłodniczy, a po roku 1972 zakład został zmodernizowany. Asortyment browaru ewoluował, podążając za trendem produkcji piw mocnych. Interesującą próbą było również wprowadzenie piwa górnej fermentacji, choć ostatecznie nie znalazło ono miejsca w ofercie, być może z powodu braku odpowiedniego zainteresowania.

Zmiany Właścicielskie i Zakończenie Działalności

W historii browaru ważnym momentem było przekazanie go różnym strukturom zarządczym. Do 1950 roku podlegał Zjednoczeniu Przemysłu Piwowarskiego w Zabrzu, a później Kłodzkim Zakładom Przemysłu Spożywczego. Po różnych restrukturyzacjach, w 1970 roku zakłady w Radkowie znalazły się pod zarządem wrocławskich zakładów.

Browar działał aktywnie do drugiej połowy lat 90. XX wieku, a jego historię zamyka fakt przejęcia przez Browary Dolnośląskie.

Dzisiaj, choć browar nieczynny, jego historia stanowi cenny fragment dziedzictwa piwowarskiego regionu. 

 

fot. Browar w Radkowie; Jacek Halicki; Wikipedia; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

 

Biliografia:

1. Browar.biz


Komentarz jako:

Komentarz (0)