big_S-1

Robert. Winkler

Browar w Sosnowcu

Ostatnim z zagłębiowskich browarów-jakiego historię chciałem Państwu przybliżyć jest browar założony na dobrach Sieleckich – browar w Sosnowcu.
Choć początki piwowarstwa w Sosnowcu sięgają 1825 roku / tzw. ‘stary browar’ / który to produkował tylko piwo ciemne – to w roku 1882 założono działający do lat 70-tych XX wieku.

Browar Sosnowiec od samego początku funkcjonowania należał do największych w regionie – już dwa lata po rozpoczęciu produkcji warzył 24,000 wiader piwa a jego roczne obroty wynosiły 31,000 rubli. Modernizacja browaru w latach 1894-1905 przyczyniła się do wzrostu produkcji, w 1900 roku zakład posiadał już elektryczne oświetlenie oraz wprowadził sztuczne chłodzenie, przyłączono go też do bocznicy kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i od tej pory aż po rok 1911 jego głównym ze składów była Warszawa.



W latach 20-tych zakład sprzedawał piwo w różnych opakowaniach-były to beczki, antałki i butelki oraz syfonach o pojemności 2 oraz 5 litrów – o ile dziś różne ‘gratisy’ nie dziwią konsumentów o tyle ‘gratisy’ jakie były pod nazwą ‘deputat dla pracowników’ ponad 100 lat temu mogą dziwić – a tak właśnie było w przypadku browaru Sosnowiec. Gratisowe nadwyżki piwa zakład przekazywał organizacjom społecznym, straży pożarnej czy wojsku – jeśli chodzi zaś o asortyment, to Sosnowiec produkował piwa jasne ciemne, mocne i słabe-z produkcji tych ostatnich szybko zrezygnowano. Piwo z browaru sieleckiego znane było w województwie kieleckim i dużej części w województwie krakowskim.

W latach 1928-1930 to najlepszy okres w historii piwowarstwa jak również i browaru w Sosnowcu – okres tego rozwoju wieńczy zamówienie nowej instalacji w warzelni oraz kadzi chłodniczej i osadowej zamówionej w Pilznie w zakładach Skoda – począwszy zaś od 1930 roku przemysł piwowarski notuje tendencję spadkową, produkcja w browarze spada poniżej 10,000 hektolitrów, zaś zatrudnienie z ponad 50 osób do 35 robotników i 9 osób personelu technicznego.

Po wycofaniu się Niemców z Zagłębia zakład trafia pod zarząd państwowy i zaczyna funkcjonować pod nazwą Browar Renard w Sosnowcu, od roku 1951 do 1968 zakład podlegał Będzińskim Zakładom Piwowarsko-Słodowniczym zaś od 1968 do roku 1975 podlegał Tyskim Zakładom Piwowarskim.

Piwo z Sosnowca zawsze cieszyło się dobrą marką, poza lokalnym rynkiem zbyt miało również w powiatach: myszkowskim, zawierciańskim i olkuskim – od lat 70-tych produkowano tylko piwo beczkowe. Browar do końca istnienia był zakładem rentownym zakład zlikwidowano całkowicie w 1976 roku, zaś zakończenie jego produkcji datuje się na rok 1974 kiedy to zlikwidowano słodownię browaru. Główną przyczyną likwidacji browaru były plany rozbudowy chłodni w hucie Buczka, niestety do tej budowy nigdy nie doszło a po browarze został pusty plac do dziś niezagospodarowany.

Dziś jedyną pozostałością po zakładzie jest obecna plebania Niepokalanego Poczęcia NMP – była tam niegdyś piwiarnia, lecz po przejścia w ręce kościoła – urządzono tam kaplicę, a następnie właśnie wspomnianą plebanię.

I tak drogi czytelniku, dotarliśmy do końca opisów historii browarów zagłębiowskich – oczywiście w naszym regionie istniało jeszcze kilka innych mniejszych browarów-znacznie mniejszych niż te które opisywałem, mniej znanych o wiele mniejszej produkcji piwa. Ja chciałem opisać tylko te największe i najbardziej znane nie tylko w naszym regionie.



 

 

 


POLECAMY TAKŻE:




 

 

 


Komentarz jako:

Komentarz (0)