Pranie odzieży roboczej

Pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w odpowiednio dobraną do specyfiki pracy i spełniającą wymagania odzież i obuwie. Odzież podczas użytkowania ulega różnego rodzaju zabrudzeniom (zabrudzone ubrania robocze jasnym kolorze nie są najlepszą wizytówką firmy), po jakimś czasie wymaga odświeżenia. I wtedy pojawia się kwestia - kto ma to zrobić? Kto jest odpowiedzialny za pranie ubrań roboczych?

Nie tylko obowiązki

Kodeks pracy jasno w tym wypadku stanowi - pranie odzieży roboczej należy do pracodawcy. Jednakże w przypadku, gdy nie ma on możliwości zapewnienia realizacji takiej usługi (w przedsiębiorstwie nie ma zakładowej pralni lub też koszty zewnętrze usługi są za wysokie), może scedować tę powinność na pracownika (także bez jego zgody), pod warunkiem jednak wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego (w bieżącym roku wysokość ekwiwalentu wynosiła 40 zł miesięcznie). Odmowa pracownika może skończyć się nałożeniem kary porządkowej, a w skrajnym wypadku rozwiązaniem umowy o pracę. Powyższe prawo nie ma zastosowania dla odzieży zanieczyszczonej środkami chemicznymi, biologicznymi lub promieniotwórczymi.

Pralnie ubrań roboczych

Niektórzy pracodawcy decydują się powierzyć pranie ubrań roboczych zewnętrznym podmiotom (najczęściej, gdy koszt usługi jest niższy niż koszt wypłacanych ekwiwalentów). Pralnie posiadające odpowiedni sprzęt i szeroki wybór środków piorących, które z łatwością radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami i plamami, bardzo często świadczą szereg innych usług tj.  przywóz i odwóz odzieży, prasowanie, naprawa odzieży - jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne dla pracodawców i pracowników.

Wysoka temperatura i środki piorące nie pozostają bez wpływu na materiał. Słabej jakości odzież  robocza bardzo szybko traci kolor, fason, wygląd. W przypadku nieprzestrzegania przez piorącego zaleceń producenta dotyczących temperatury czy stosowanych środków piorących, odzież robocza może stracić także właściwości ochronne np. impregnat zapewniający wodoodporność zostanie zmyty. W przypadku pralni ryzyko to jest mniejsze niż w przypadku samodzielnego prania przez pracownika.

Jeśli jesteś pracodawcą zatrudniającym ludzi na stanowiskach robotniczych, remontowo – budowlanych, porządkowo – gospodarczych, konserwatorskich i obiektem Twojego zainteresowania jest dobrej jakości odzież robocza sklep NoRma ma swojej ofercie propozycje warte uwagi. Dobrej jakości materiały, z których wykonano ubrania, są trwałe i przez długi czas wyglądają jak nowe nawet po wielokrotnym praniu.

 

Materiał zewnętrzny

 


Komentarz jako:

Komentarz (0)